Jak wybrać kamerzystę na wesele ?

Fotograf ślubny Kraków Teledysk ślubny

Jak wybrać kamerzystę na wesele ?

Jak wybrać dobrego kamerzystę ?

Jak rozpoznać kamerzystę :

Wielu kamerzystów amatorów oferuje ujęcia „z ręki”. Takie ujęcia charakteryzują się chwiejącym się obrazem który utrudnia oglądanie, dodatkowo kadry są przypadkowe a montaż  jest nieprzemyślaną sekwencją ujęć z „efektownymi” przejściami.

Bardzo powszechne jest stosowanie różnego rodzaju efektów – filtrów : sepia , czarno-biały mającymi za zadanie ukrycie fatalnej jakości obrazu i dodanie pseudo-artystycznej formy wyrazu.

Jaki produkt oferuje kamerzysta

Większość ofert na rynku proponuje format DVD , sam format jest ograniczony rozdzielczością 720×576  , co w porównaniu do możliwości współczesnych kamer oferujących format FULL HD  1920 × 1080 jest niewystarczające. Dlatego warto upewnić się że kamerzysta ślubny oferuje plik w rozdzielczości FULL HD zgrany na Pendrive w kodeku mp4. Wszystkie nowoczesne telewizory umożliwiają odtworzenie takiego pliku w pełnej jakości.

Czy kamerzysta jest otwarty na sugestie? 

Warto zapytać o możliwość wyboru okładki filmu ślubnego, czołówki filmów czy podkładu muzycznego. Dla kamerzysty ślubnego jest to 10 minut pracy a sam efekt będzie oglądany przez całą naszą rodzinę.

kamerzysta na wesele

Ilu kamerzystów wybrać na wesele ?

Ilość kamer wpływa na dynamikę filmu – najbezpieczniej jest wybrać pakiet z dwoma kamerzystami – mamy wtedy gwarancję że zostaną uchwycone wszystkie ważne momenty z dwóch różnych miejsc.

Mniejsze przyjęcia do 80 osób może jednak filmować jeden doświadczony operator kamery. Przy dużych przyjęciach >120 osób potrzeba ich już dwóch a powyżej 200 zaproszonych gości weselnych trzech.

Zapisy w umowie o filmowanie – na co zwrócić uwagę

Najważniejsze zapisy to te precyzujące – czas i okres pracy kamerzysty, a także zapis  o wydarzeniach losowych :

  • „Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia zastępstwa osoby o takich samych lub zbliżonych kwalifikacjach, umiejętnościach w przypadku zdarzeń losowych uniemożliwiających osobiste wykonanie zlecenia. Wykonawca za czynności zastępcy odpowiada jak za własne działanie lub zaniechanie.”